11 Listopada – Wielkie Święto Wolności

Dnia 10 listopada w naszej szkole odbył się akademia z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Uroczystość rozpoczęła się o godz. 11.00. Jak co roku społeczność uczniowska przystąpiła do ogólnopolskiej akcji „Szkoła do hymnu”. Dokładnie o godzinie 11.11 wszyscy uczniowie wraz z nauczycielami odśpiewali hymn narodowy – Mazurek Dąbrowskiego. Kolejnym wydarzeniem tego dnia była akademia ph. „Wolność zwykle krzyżami się mierzy”, przygotowana przez uczniów i nauczycieli naszej szkoły. Podczas apelu uczniowie przybliżyli młodszym kolegom historię naszego kraju z czasów, gdy Polska straciła niepodległość i zniknęła na 123 lata z map świata. Opowiadali o walce z zaborcami i patriotyzmie naszych przodków, którzy ginęli na polu bitwy o wolny kraj. To właśnie cierpienia, walka, więzienia, zsyłki i przelana krew są biogramem często bezimiennych bohaterów, dzięki którym żyjemy dzisiaj w wolnej Polsce. Podczas występu mogliśmy usłyszeć wiele pięknych wierszy, piosenek zaprezentowanych przez solistki oraz chór chłopięcy, który odśpiewał pieśni legionowe.

Tak się składa, że w chwili, kiedy my świętujemy niepodległość, nasi sąsiedzi muszą zmagać się z okrutnym najeźdźcą. Dzień 11 listopada jest również okazją do zaakcentowania naszego sprzeciwu wobec wojny, mordowania i zabijania cywilów i żołnierzy, pogwałcenia praw człowieka, odbierania mu godności, pozbawiania domów i skazywania na tułaczkę. Wspieramy tych, którzy, tak jak kiedyś my, walczą o niepodległość. Na przestrzeni wieków płaciliśmy niejednokrotnie najwyższą cenę za wolność ojczyzny, dlatego dziś rozumiemy Ukrainę, która walczy o suwerenność. „Wolność jest miarą godności i wielkości człowieka. Życie w warunkach wolności, do której dążą jednostki i narody – jak mówił Jan Paweł II- jest wielką szansą rozwoju duchowego człowieka i moralnego ożywienia narodów”. Pragniemy, aby taką szansę miał każdy naród na świecie. Wspieramy naród Ukraiński, a przede wszystkim naszych uczniów pochodzących z tego kraju. Oby i dla nich, jak mówi poeta „zapaliło się nowe słońce, a na nim piorunami jaśniejące zgłoski: Wolność! Całość! Niepodległość!

M. Gawlik