Agresja sowiecka na Polskę

Rocznica zbrojnej napaści dokonanej 17 września 1939 roku przez ZSRR na Polskę upamiętniona została krótkim porankiem przygotowanym przez młodzież klasy VIII.

Na wstępie cała społeczność szkolna, pozostając w swoich salach lekcyjnych, włączyła się do odśpiewania hymnu państwowego, po czym uczennice klasy VIII przypomniały dramatyczne chwile w dziejach narodu polskiego będącego już pod okupacją niemiecką.

Po wkroczeniu do Polski żołnierze Armii Czerwonej dokonywali licznych zabójstw, grabieży i gwałtów. Agresja ZSRR w dużym stopniu była nakierowana na eksterminację polskich elit. Po napaści aresztowano ponad 200 tys. Polaków, w tym oficerów, ziemian, urzędników państwowych i przedstawicieli inteligenckich zawodów. Z kolei masowe wywózki na Syberię dotknęły około 1 mln 350 tys. Polaków. Konsekwencją 17 września były również późniejsze zbrodnie w Katyniu, Twerze i Charkowie, gdzie w sumie zamordowano około 22,5 tys. oficerów i policjantów.

Pamięć poległych i pomordowanych na Wschodzie uczczona została minutą ciszy.

B.Hebda