Dukaty Decjusza

Uczniowie  Publicznej Szkoły Podstawowej w Biesiadkach, zostali zaproszeni do udziału w niezwykłym projekcie ,,Dukaty Decjusza 2016”, w którym biorą udział uczniowie   i nauczyciele z dziesięciu szkół podstawowych z klas IV-VI z województwa małopolskiego. Całe wydarzenie miało miejsce w dniach 26 – 27 października 2016 r. w pięknym zespole pałacowo – parkowym w renesansowej Willi Decjusza w Krakowie.

Warto wspomnieć, że w naszej szkole od kilkunastu lat prężnie działa Szkolna Kasa Oszczędności. Co roku bierzemy udział w ogólnopolskim konkursie ,,Dziś oszczędzam w SKO, jutro w PKO”. To właśnie bank PKO BP SA w porozumieniu ze Stowarzyszeniem Willa Decjusza jest organizatorem wspomnianego projektu, a nasza szkoła znalazła się  w grupie dziesięciu innych szkół wybranych do wzięcia w nim udziału.

Podczas pobytu w tym magicznym miejscu, zwiedziliśmy Zespół Pałacowo – Parkowy Willa Decjusza, poznaliśmy historię tego miejsca i postacie z nim związane. Szczególnie na uwagę zasługuje sylwetka Justusa Ludwika Decjusza, fundatora wspomnianej willi. Decjusz był  wytrawnym dyplomatą, wprawnym finansistą i wysoko postawionym królewskim dostojnikiem. Od roku 1520r., piastował stanowisko sekretarza króla Zygmunta Starego, by później zostać jego doradcą i zwierzchnikiem mennic koronnych. Stąd właśnie wybór Willi Decjusza na miejsce przeprowadzenia warsztatów.

Same ,,Dukaty Decjusza” to cieszący się dużym zainteresowaniem program popularyzujący wiedzę o ekonomii, historii i numizmatyce. Tematami zajęć były wybrane zagadnienia związane z historią pieniądza – od starożytności po współczesność, jego wartością i rolą, polityką monetarną oraz numizmatyką. W części zajęć na tle epoki renesansu przedstawione były postacie Mikołaja Kopernika i Justusa Decjusza (jako autorów czołowych traktatów ekonomicznych swej epoki prowadzący spór dotyczący reformy monetarnej),  a także ich osiągnięcia w obszarze kształtowania polityki gospodarczej dawnej Europy i Polski.

Całe warsztaty odbywały się w formie wykładów, prelekcji oraz zabaw edukacyjnych opartych na koncepcji uczenia się przez doświadczenie. Uczniowie z zaciekawieniem słuchali prezentowanych informacji oraz brali aktywy udział podczas warsztatów plastycznych na których wybijali monety. Z zainteresowaniem również uczestniczyli w spotkaniu  z średniowiecznym rycerzem, poznając  tradycje i historię rycerstwa.

Wykładowcy i prowadzący poszczególne etapy warsztatów to eksperci i specjaliści z obszaru ekonomii i kultury, którzy wykazali się kunsztem nie tylko z zakresu ekonomii, ale metodyki pracy z uczniami, prowadząc zajęcia w sposób atrakcyjny i efektywny. Sprawili oni, że poznawanie historii poprzez odbywanie swego rodzaju podróży w czasie uczyniło naukę niezapomnianym i miłym przeżyciem. Również noc spędzona w pałacowych komnatach oraz posiłki spożywane w restauracji usytuowanej w pałacowych piwnicach przysporzyło uczniom niemałych przeżyć.

Podsumowanie pobytu i warsztatów, które miało formę sprawdzenia wiedzy uczniów poprzez zadawanie pytań, okazało się miłym zaskoczeniem, ponieważ nie było pytania, na które nasi uczniowie nie znaliby odpowiedzi. Za poprawną odpowiedź uczniowie otrzymali nagrody. Na zakończenie każdy z uczestników otrzymał upominek i materiały edukacyjne.

Całe nasze spotkanie przebiegało pod czujnym okiem pana Grzegorza Morka – koordynatora projektu, któremu jesteśmy bardzo wdzięczni za opiekę i organizację, jak również wszystkim osobom i instytucjom, które przyczyniły się do zorganizowania tego bezpłatnego projektu.

Myślę, iż ,,Dukaty Decjusza” zostaną w pamięci naszych uczniów, a zdobyta wiedza będzie owocować w przyszłości.\

Kinga Anioł – Bukowiec

{galeria}willa{/galeria}