+14 68 60 161

[email protected]

Biesiadki 58

32-864 Gnojnik

07:00 - 17:00 Poniedziałek - Piątek

123 456 789

[email protected]

Goldsmith Hall

New York, NY 90210

07:30 - 19:00

Monday to Friday

“Edukacja poza klasą szkolną” – wyjazd szkoleniowy w ramach programu POWER

W dniach 15-19.08 2021 uczestniczyłam w kursie : „Edukacja poza klasą szkolną”, który odbywał się w miejscowości Esposende w Portugalii. W szkoleniu brało udział 9 nauczycieli z następujących krajów: Polska, Słowacja, Hiszpania, Włochy i Niemcy.

Celem kursu było nabycie wiedzy na temat możliwości wykorzystania otoczenia szkoły, wycieczek edukacyjnych do muzeów, skansenów czy miejsc pamięci i organizowania tam procesu nauczania oraz realizacji podstawy programowej.

Podczas kursu nie zabrakło okazji do dzielenia się wiedzą i doświadczeniami z nauczycielami z różnych krajów europejskich. Rozmowy na temat ciekawych rozwiązań w związku z organizowaniem procesu edukacyjnego są świetną inspiracją do tworzenia scenariuszy lekcji w oparciu o nabytą wiedzę. Kontakty z nauczycielami z innych szkół w Polsce i w Europie są świetną okazją do planowania międzyszkolnych i międzynarodowych projektów.

Kursy sprzyjają poznawaniu kultury i tradycji kraju docelowego. Podczas wyjazdu mieliśmy okazję zwiedzić jedyny w Portugalii Park Narodowy Peneda- Geres, gdzie podziwialiśmy endemiczne gatunki fauny i krajobrazu. Na terenie parku znajdują się tarasy rolne powstałe w celu lepszego wykorzystania ziemi oraz tradycyjne domy z granitowymi murami i dachami ze strzechy.

Odbyły się też wycieczki do Porto, od którego wywodzi się nazwa całego kraju, ważnego portu położonego u ujścia rzeki Duero do Oceanu Atlantyckiego. Miasta z wyjątkową architekturą oraz przepięknymi mostami.

Mogliśmy też podziwiać jedno z najstarszych miast chrześcijańskich i ważny ośrodek akademicki: Bragę z przepięknym sanktuarium Bom Jesus do Monte, do którego prowadzą monumentalne barokowo- rokokowe schody oraz tonącą w przepięknych kompozycjach kwiatowych starówkę.

Barcelos to z kolei najbardziej legendarne miasteczko Portugalii, skąd pochodzi symbol kraju- kolorowy kogut. Zachowały się tam części muru oraz zespół średniowiecznych budowli oraz tarasy widokowe i urokliwe barkowe deptaki.

Esposende leży na szlaku do Santiago de Compostela, dlatego grupy pielgrzymów przemierzających ten szlak były stałym elementem krajobrazu, sprzyjając relaksowi i wakacyjnym refleksjom.

Udział w szkoleniu był możliwy dzięki funduszom pozyskanym ze środków programu POWER.

Barbara Legutko- nauczyciel języka niemieckiego

Comments are closed.