W dniach 15-19.08 2021 uczestniczyłam w kursie : „Edukacja poza klasą szkolną”, który odbywał się w miejscowości Esposende w Portugalii. W szkoleniu brało udział 9 nauczycieli z następujących krajów: Polska, Słowacja, Hiszpania, Włochy i Niemcy.
Celem kursu było nabycie wiedzy na temat możliwości wykorzystania otoczenia szkoły, wycieczek edukacyjnych do muzeów, skansenów czy miejsc pamięci i organizowania tam procesu nauczania oraz realizacji podstawy programowej.
Podczas kursu nie zabrakło okazji do dzielenia się wiedzą i doświadczeniami z nauczycielami z różnych krajów europejskich. Rozmowy na temat ciekawych rozwiązań w związku z organizowaniem procesu edukacyjnego są świetną inspiracją do tworzenia scenariuszy lekcji w oparciu o nabytą wiedzę. Kontakty z nauczycielami z innych szkół w Polsce i w Europie są świetną okazją do planowania międzyszkolnych i międzynarodowych projektów.
Kursy sprzyjają poznawaniu kultury i tradycji kraju docelowego. Podczas wyjazdu mieliśmy okazję zwiedzić jedyny w Portugalii Park Narodowy Peneda- Geres, gdzie podziwialiśmy endemiczne gatunki fauny i krajobrazu. Na terenie parku znajdują się tarasy rolne powstałe w celu lepszego wykorzystania ziemi oraz tradycyjne domy z granitowymi murami i dachami ze strzechy.
Odbyły się też wycieczki do Porto, od którego wywodzi się nazwa całego kraju, ważnego portu położonego u ujścia rzeki Duero do Oceanu Atlantyckiego. Miasta z wyjątkową architekturą oraz przepięknymi mostami.
Mogliśmy też podziwiać jedno z najstarszych miast chrześcijańskich i ważny ośrodek akademicki: Bragę z przepięknym sanktuarium Bom Jesus do Monte, do którego prowadzą monumentalne barokowo- rokokowe schody oraz tonącą w przepięknych kompozycjach kwiatowych starówkę.
Barcelos to z kolei najbardziej legendarne miasteczko Portugalii, skąd pochodzi symbol kraju- kolorowy kogut. Zachowały się tam części muru oraz zespół średniowiecznych budowli oraz tarasy widokowe i urokliwe barkowe deptaki.
Esposende leży na szlaku do Santiago de Compostela, dlatego grupy pielgrzymów przemierzających ten szlak były stałym elementem krajobrazu, sprzyjając relaksowi i wakacyjnym refleksjom.
Udział w szkoleniu był możliwy dzięki funduszom pozyskanym ze środków programu POWER.
Barbara Legutko- nauczyciel języka niemieckiego