+14 68 60 161

[email protected]

Biesiadki 58

32-864 Gnojnik

07:00 - 17:00 Poniedziałek - Piątek

123 456 789

[email protected]

Goldsmith Hall

New York, NY 90210

07:30 - 19:00

Monday to Friday

Wycieczka do Oświęcimia

Dnia 1 lutego 2019 roku uczniowie klasy 7 i 8 wraz z opiekunami udali się  do Oświęcimia.  Celem wycieczki było poznanie miejsca, które stało się symbolem Holokaustu i nazistowskich zbrodni popełnionych na Żydach, Polakach, Romach i ludziach innych narodowości.  Zwiedziliśmy Miejsce Pamięci i Muzeum Auschwitz – Birkenau.

Przekraczając bramę obozu, na której widniał napis „Arbeit macht frei” czyli „Praca czyni wolnym” uczniowie uświadomili sobie wymiar ludzkiego okrucieństwa, mogli też poznać wizerunek ludzi umierających bez prawa do godności, szacunku i tolerancji wobec drugiego człowieka, bez względu na rasę i wyznanie.

Na terenie Auschwitz, znajduje się teraźniejsze muzeum. W blokach i budynkach obozowych zamieszczone są liczne fotografie przedstawiające życie obozowe skazanych ludzi. Za szybami umieszczone zostały oryginalne przedmioty codziennego użytku m.in. buty, okulary, walizki, garnki, torby podróżne, podpisane imieniem i nazwiskiem. W trakcie zwiedzania muzeum młodzież dowiedziała się o warunkach życia więźniów, grupach narodowościowych, kategoriach i oznaczeniach więźniów, liczbie ofiar, sytuacji dzieci w obozie, eksperymentach medycznych, karach i egzekucjach, a także o ewakuacji i wyzwoleniu z obozu.

Kolejnym miejscem zwiedzania była Ściana Śmierci. Uczniowie zapalili znicze, aby uczcić pamięć niewinnie wymordowanych ludzi. Następnie udaliśmy się pod celę, w której męczeńską śmiercią zmarł Św. Maksymilian Maria Kolbe, oddając życie za innego więźnia. Wielkie wzruszenie wywołało w nas znajdujące się krematorium , piece, w których palono zwłoki ludzkie.

Udaliśmy się również do miejscowości Brzezinka, gdzie Niemcy wybudowali kolejny obóz zagłady – nazywany obozem śmierci. Do obozu przywożono więźniów pociągami z całej Europy. Ludzie tam masowo umierali, a ciała palono w obozowych krematoriach. Jeden z baraków przeznaczony był dla dzieci od drugiego roku życia, których życie zostało tak wcześnie przerwane i zamienione w koszmar.

Przejście przez teren byłego nazistowskiego obozu koncentracyjnego było nie tylko cenną lekcją historii, ale też ważnym osobistym doświadczeniem, formą kształtowania świadomości o prawie człowieka do życia i godnej śmierci. Ta wycieczka pozostanie na zawsze w naszej pamięci.

                                                                                                                                                   J. Sacha

Trabzon escort

Comments are closed.
[testimonial_rotator id=255]