+14 68 60 161

[email protected]

Biesiadki 58

32-864 Gnojnik

07:00 - 17:00 Poniedziałek - Piątek

123 456 789

[email protected]

Goldsmith Hall

New York, NY 90210

07:30 - 19:00

Monday to Friday

Podsumowanie projektu: „Ze śliwką w plecaku witamy lato”

       7 czerwca 2018 r. w Publicznym Przedszkolu w  Biesiadkach odbyło się podsumowanie  projektu: „Ze śliwką w plecaku witamy lato”  realizowanego w ramach konkursu ph. „Śliwkowe Szkoły” w kategorii „Śliwkowe Przedszkole”  przez Stowarzyszenie „Na Śliwkowym Szlaku”.  W finale projektu uczestniczyły przedszkolaki, zaproszeni goście  oraz rodzice.  Wśród zaproszonych Gości byli: Wójt Gminy Gnojnik pan Sławomir Paterek, Prezes Stowarzyszenia „Na Śliwkowym Szlaku” pani Katarzyna Jasnos, ks. Kazimierza Sroka –  Proboszcz parafii,Przewodniczący Rady Gminy Gnojnik pan Janusz Zych, Dyrektor Centrum Kultury pani Ewa Świerczek, Przewodniczący Komisji Oświaty Gminy pan Stanisław Jurkiewicz, Kierownik Referatu Oświaty pan  Andrzej Stańczyk,panie z Koła Gospodyń Wiejskich działające przy Stowarzyszeniu na Rzecz  Rozwoju Wsi Biesiadki „Tradycja i Rozwój”, państwo Jagna   i Stanisław Warchałowie właściciele Gospodarstwa Agroturystycznego „Na Lipce”, Sołtys Żerkowa pani Halina Krakowska, Sołtys Biesiadek pan Ryszard Machał, bibliotekarz Publicznej Biblioteki w Biesiadkach pani  Ewelina Bednarowska oraz pani  Ewa Strzesak – Instruktora świetlicy wiejskiej w Biesiadkach. Przybyłych gości uroczyście powitała Dyrektor Zespołu – Szkolno Przedszkolnego  w Biesiadkach pani Bożena – Dorota Pałka.

        Przedszkolaki przygodę ze śliwką rozpoczęły w kwietniu od udziału w rodzinnych warsztatach plastycznych podczas, których   wspólnie z rodzicami  wykonały  mapę „Na Śliwkowym Szlaku” i umieściły  na niej atrybuty i walory poszczególnych gmin. W czasie  realizacji projektu dzieci doskonaliły sprawność manualną i rozwijały wyobraźnię poprzez wykonywanie „śliwkowych” prac różnymi technikami plastycznymi. Wykonane prace stały się  główną dekoracją wydarzenia podsumowującego projekt.   W kwietniu przedszkolaki wzięły udział w pieszej wycieczce do Gospodarstwa Agroturystycznego  ,,Na lipce”.  Dzięki uprzejmości gospodarzy dzieci  zapoznały  się  z działalnością tego typu gospodarstwa,   a przede wszystkim nauczyły się przygotowywać ,,Kisiel z musem śliwkowym”,  za który  gospodyni tego gospodarstwa zdobyła nagrodę. Wybrały się na pieszą wycieczkę do pobliskiego sadu aby  zobaczyć jak wyglądają drzewa owocowe  w pełnej okazałości gdy kwitną.W maju dzieci wzięły udział w  wycieczce autokarowej do sadu    w Zawadzie Uszewskiej, piekarni „Gałęziowscy i Ania” w Uszwi  oraz  do cukierni „Poezja” w Gnojniku gdzie zapoznały się z pracą sadownika, piekarza oraz cukiernika. Wybrały się też do Biblioteki Publicznej  w Biesiadkach na krótką lekcję zdrowego odżywiania.  Pani bibliotekarka przygotowała wiele owocowych niespodzianek poprzez które zachęcała dzieci do codziennego spożywania owoców i warzyw. Nasze kochane przedszkolaczki  na miarę swoich możliwości brały  udział w warsztatach kulinarnych w przedszkolu. Pod czujnym okiem Pań z Koła Gospodyń Wiejskich działającym przy Stowarzyszeniu na Rzecz Rozwoju wsi Biesiadki ,,TRADYCJA I ROZWÓJ”  uczyły się lepić pierogi ze śliwką i truskawką.  Największą atrakcją  i ucztą dla podniebienia okazały się ,,Biesiadeckie sodziaki”.  Niezapomnianych wrażeń dostarczyło dzieciom spotkanie w zabytkowym kościele  w Biesiadkach   z panem konserwatorem zabytków z Krakowa, który obecnie odnawia ołtarz św. Mateusza w naszym parafialnym kościele. W ramach projektu zorganizowany został również konkurs plastyczny ph. „Witaminki, witaminki dla chłopczyka   i dziewczynki”, którego celem  było promowanie zdrowego stylu życia, edukacja dzieci  w zakresie znajomości zasad zdrowego odżywiania, rozwijanie kreatywnego myślenia, wykorzystywanie w pracy różnych technik plastycznych. Ogłoszenie wyników, wręczenie nagród, a także wystawa prac artystycznych odbyła się podczas uroczystości podsumowania projektu. Całą uroczystość uświetnił występ  naszych przedszkolaków którzy wierszem, tańcem i piosenką powitali lato.  Na zakończenie  Prezes Stowarzyszenia „Na Śliwkowym Szlaku” pani Katarzyny Jasnos na ręce pani Dyrektor Przedszkola wręczyła Certyfikat „Śliwkowe Przedszkole”. Dla wszystkich przybyłych gości rodzice przygotowali degustację  potraw ze śliwką  oraz produktów lokalnych. 

                                                                                                                                                                        P. Strzesak

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

[testimonial_rotator id=255]