Projekt: „Mobilność, działanie, rozwój”

W ramach projektu: „Mobilność, działanie, rozwój” w Zespole Szkolno- Przedszkolnym w Biesiadkach odbędzie się 14 mobilności (dyrekcji i nauczycieli przedmiotów: języka angielskiego, niemieckiego, polskiego,  nauczania początkowego, edb, doradztwa zawodowego, muzyki, geografii, historii, religii i wychowania fizycznego) w celu podniesienia kompetencji językowych, metodycznych i komputerowych oraz interkulturowych w instytucjach szkolących na Malcie w Hiszpanii, Portugalii i Finlandii i Islandii.

Ucząc w szkole XXI wieku mamy świadomość szybko zmieniającej się rzeczywistości. Obserwujemy, że  głównym motorem i nośnikiem tych zmian jest intensywny rozwój technologii informatycznych, nieograniczone możliwości komunikowania się, migracje ludności związane z potrzebami zawodowymi, ale też kulturowymi, artystycznymi i poznawczymi. Niezbędnym warunkiem pełnego i świadomego uczestnictwa w życiu społecznym każdego dobrze przygotowanego do swej roli społecznej młodego człowieka jest wykształcenie  i dobrze rozwinięte kompetencje kluczowe. Wśród kompetencji kluczowych w kontekście europejskim szczególne miejsce zajmują: umiejętność porozumiewania się w językach obcych, umiejętność posługiwania się nowoczesnymi technikami informatycznymi i komunikacyjnymi, umiejętność korzystania z obcojęzycznych źródeł informacji, umiejętność współdziałania w zespołach zadaniowych, także o charakterze międzynarodowym, umiejętność organizowania własnej pracy i pracy swoich współpracowników oraz umiejętność rozwiązywania problemów.  Jako nauczyciele przygotowujemy najlepiej jak potrafimy naszych uczniów do realizowania tych celów. Powinniśmy sami pokazać im jak się odnaleźć w zmieniającej się coraz szybciej rzeczywistości, dlatego sami musimy  kształcić się za granicą, dyskutować na temat kształtu oświaty, wprowadzać nowe metody nauczania, własnym przykładem zachęcić do aktywności i innowacyjności. Chcemy, aby nasi absolwenci byli świadomymi i spełnionymi zawodowo i społecznie obywatelami naszego kraju i Unii Europejskiej. Chcemy,  aby mogli oni w dorosłym życiu kształtować rzeczywistość, w której będą żyć, dobrze radzić sobie na rynku pracy i pozytywnie wpływać na rozwój i przyszłość naszego kraju i Europy. W perspektywie kształcenia odpowiadającego nowoczesnym europejskim standardom edukacyjnym, Rada Pedagogiczna Zespołu Szkolno- Przedszkolnego w Biesiadkach opracowała Europejski Plan Rozwoju Szkoły na lata 2020-2025, wyznaczając następujące cele:

• dostosowanie form i treści pracy szkoły do europejskich standardów edukacyjnych i wspieranie wszechstronnego rozwoju uczniów poprzez rozwijanie kompetencji kluczowych,
  • wprowadzanie nowoczesnych i innowacyjnych metod edukacyjnych tj. metody aktywne, innowacje pedagogiczne, a zwłaszcza metody projektów zespołowych i projektów działania lokalnego,
  • przygotowanie uczniów do dalszej drogi edukacyjno-zawodowej w kraju lub za granicą w środowisku międzynarodowym,
  • rozwój europejskiej współpracy szkoły poprzez rozpoczęcie działań międzynarodowych szkoły, nawiązanie współpracy z europejskimi szkołami,

W tym celu podejmiemy odejmiemy następujące działania:

• podnoszenie jakości pracy szkoły i kwalifikacji zawodowych nauczycieli,
  • doskonalenie posługiwania się językami obcymi,
  • doskonalenie kompetencji z zakresu nowoczesnych technologii informacyjnych,
  • doskonalenie wiedzy i kompetencji metodyczno-dydaktycznych,
  • wprowadzenie elementów nauczania CLIL na przedmiotach: muzyka i geografia,
  • innowacyjne działania edukacyjno-kulturalne skierowane do uczniów i rodziców oraz różnych grup społeczno-zawodowych środowiska lokalnego naszej miejscowości,
  • nawiązanie współpracy i wymianę doświadczeń z nauczycielami z innych szkół europejskich w celu zorganizowania wymiany międzyszkolnej oraz nawiązania współpracy międzynarodowej,
  • budowanie sieci europejskich kontaktów, uczniów, rodziców, społeczności lokalnej, także lokalnych grup(koło gospodyń, OSP)
  • rozwijanie umiejętności pracy w zespole, umiejętności personalnych i społecznych,
  • organizację warsztatów z ciekawymi ludźmi działającymi w różnych obszarach,
  • udział w targach edukacyjnych,
  • realizację projektów e- Twinning,
  • realizację projektu europejskiego Erasmus+ KA2,
  • promowanie europejskiej kultury i europejskich wartości w środowisku lokalnym,
  • korzystanie z europejskich mediów,
  • organizowanie wystaw z różnych miejsc w Europie skierowanych do uczniów, rodziców i całego środowiska lokalnego.

Dzięki projektowi szkoła zyska nowy wymiar europejski,  zaoferuje wysoki poziom kształcenia oraz będzie stawać się instytucją na skalę europejską, wychodzącą naprzeciw potrzebom uczniów i środowiska lokalnego w zakresie edukacji i kultury. Zapewnimy możliwie najlepsze warunki rozwoju i  realizacji marzeń edukacyjnych , a w przyszłości zawodowych uczniom naszej szkoły.

Barbara Legutko