Światowy Dzień Rzucania Palenia – 16 listopada 2017

16 listopada 2017 r przypadał Światowy Dzień Rzucania Palenia. Statystyki odnośnie palenia tytoniu w Polsce są nadal niepokojące. Papierosy codziennie pali co czwarty (24%) Polak w wieku 15 i więcej lat. Wśród mężczyzn odsetek ten wynosi 31%, wśród kobiet 18%.

W krajach europejskich co piąty przypadek raka jest powodowany przez palenie papierosów. Średnio blisko 35 proc. wszystkich zgonów z powodu nowotworów można przypisać paleniu tytoniu. W Polsce co roku ponad 24 tysiące mężczyzn i ponad 7,5 tysiąca kobiet umiera przedwcześnie z powodu używania tytoniu. Oczekiwana długość życia osób palących jest krótsza o ok.10 lat niż u osób nigdy nie palących. Tyle jeżeli chodzi o fakty.

W naszej szkole nieustająco prowadzimy działania mające na celu uświadomienie uczniom jak szkodliwy jest nałóg palenia papierosów. Również i w tym roku uczniowie klasy IV wraz z wychowawcą przyłączyli się do obchodów Światowego Dnia Rzucania Palenia. Podczas zajęć edukacyjnych uczniowie przygotowywali plakaty, wykorzystując różnorodne materiały przygotowane w domu. Plakaty informujące o szkodliwości palenia oraz mające na celu zniechęcenie do tego nałogu zostaną następnie zaprezentowane rodzicom podczas zebrania. Osoby zainteresowane rzuceniem palenia mogą skontaktować się od poniedziałku do piątku  w godzinach 11:00-19:00 z Telefoniczną Poradnią Pomocy Palącym – 801 108 108.

Anna Korczyńska

{galeria}nie_pal{/galeria}