21 listopada obchodzony jest dzień pełen uśmiechów, dobrych uczynków i pozytywnych emocji, czyli „Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień”. Pomysł zorganizowania takiego święta narodził się w 1973 roku w Stanach Zjednoczonych i był odpowiedzią na konflikt pomiędzy Egiptem i Izraelem. Światowy Dzień Życzliwości miał służyć promowaniu idei pokoju na całym świecie poprzez okazywanie ludziom życzliwości. Światowy Dzień Życzliwości obchodzi się w bardzo prosty sposób, wystarczy uśmiechnąć się i być uprzejmym dla drugiej osoby. Życzliwy uśmiech, ciepłe spojrzenie i zwykła rozmowa potrafią sprawić, że świat stanie się piękniejszy.
W naszej szkole dzień ten jest obchodzony z inicjatywy Samorządu Uczniowskiego po raz trzeci. W tym roku uczciliśmy go przygotowując z kartonu medale życzliwości w formie serduszek, jabłuszek i słoneczek, na których uczniowie wpisywali rady jak zostać dobrym kolegą oraz wskazywali te cechy osobowości, które sprawiają, że czujemy się z innymi dobrze, radośnie. Wpisywali złote myśli o radości i życzliwości, wymieniali dni, które przyniosły im najwięcej szczęścia, a pierwszoklasiści po prostu namalowali życzliwą buźkę. Tymi pięknymi medalami ozdobiono „Drzewka życzliwości”.
Dzień ten stał się okazją do napisania życzliwych, miłych słów, pozdrowień w formie listów, rysunków do koleżanek, kolegów i nauczycieli. Uczniowie wrzucili je do „skrzynki życzliwości”, a następnie przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego rozdali je adresatom. Każdy z naszych najmłodszych uczniów mógł się przytulić do misia.
Najważniejszym punktem programu związanym z obchodami Dnia Radości i Życzliwości był wybór „Wspaniałego kolegi”. W klasach przeprowadzono tajne głosowanie, w wyniku, którego najżyczliwszymi, najwspanialszymi, najbardziej przyjaznymi, pomocnymi okazali się uczniowie:
Gratulujemy zwycięzcom i życzymy, aby na co dzień zarażali swym dobrem innych. Pozytywna energia, którą wypuścimy w świat do ludzi – wróci do nas ze zdwojoną mocą. Pozostałych kolegów prosimy, żeby spojrzeli na codzienność inaczej, skończyli z narzekaniem, dąsaniem się, zapomnieli o nienawiści, zemście, antypatii, wrogości i innych mało przyjemnych słowach i stali się dla innych takimi „ dobrymi duchami”, a wtedy życie stanie się łatwiejsze. Niech naszemu postępowaniu na każdy dzień towarzyszą słowa Andrzeja Frycza Modrzewskiego „Łagodzić spory, umacniać przyjaźnie, zachęcać i uczyć ludzi miłości i życzliwości, a odwodzić od nieżyczliwości
i nienawiści – czyż to nie najbardziej przystoi człowieczeństwu?”.
{galeria}dzienz1{/galeria}
Dodaj komentarz