+14 68 60 161

[email protected]

Biesiadki 58

32-864 Gnojnik

07:00 - 17:00 Poniedziałek - Piątek

123 456 789

[email protected]

Goldsmith Hall

New York, NY 90210

07:30 - 19:00

Monday to Friday

ŚWIĘTO PATRONA SZKOŁY

18 września, co roku, jest dla naszej szkoły datą szczególną. Tego dnia szkoła obchodzi święto swojego patrona, którym jest św. Stanisław Kostka.

Z tej okazji Pani Dyrektor przez radiowęzeł poprosiła wszystkich o odśpiewanie hymnu szkoły “O Święty Stanisławie”, następnie przypomniała życiorys naszego Patrona i jego drogę do świętości.

Św. Stanisław Kostka urodził się 28 grudnia 1550r. w Rostkowie na Mazowszu w rodzinie kasztelana zakroczymskiego. Pierwsze nauki pobierał w domu rodzinnym, a w wieku 14 lat został wysłany do szkoły jezuickiej w Wiedniu, gdzie prześladowano go ze względu na jego wrażliwość i wyjątkową religijność.

wieden

W 1565r. ciężko zachorował – opowiadał później, że Komunię Świętą podała mu sama św. Barbara. Ona też uzdrowiła go i poleciła wstąpić do Towarzystwa Jezusowego. Rodzice nie zgodzili się na to, więc Stanisław uciekł z domu i powędrował około 650 km do Dylingi, gdzie jezuici przyjęli go na próbę.

komunia

Następnie został wysłany do Rzymu, gdzie wstąpił do nowicjatu przy kościele św. Andrzeja.

W 1568r., mając 18 lat, złożył śluby zakonne. Kilka miesięcy później prosił św. Wawrzyńca o łaskę śmierci w dzień Wniebowzięcia. Prośba została wysłuchana – już wieczorem tego samego dnia poczuł się źle i po krótkiej chorobie po północy 15 sierpnia zmarł. Umierał spokojnie, ponieważ (jak sam mówił) zaufał Bożemu miłosierdziu.

stgrob

31 grudnia 1726 roku papież Benedykt XIV dokonał uroczystej kanonizacji Stanisława Kostki, a Jan XXIII uczynił go patronem młodzieży polskiej. Od 1962 roku jest także patronem Polski.

Prymas tysiąclecia ks. kardynał S. Wyszyński powiedział, że “święci są drogowskazami do Boga”. Takim właśnie “drogowskazem” i wzorem dla współczesnej młodzieży z całą pewnością jest św. Stanisław Kostka To Postać, która wskazuje, jak mądrze przeżywać młodość, jak otwierać serce dla drugiego człowieka i szanować indywidualność oraz odrębność innych. Uczy wytrwałości w osiąganiu szlachetnych celów. Krótkie życie św. Stanisława Kostki jest dowodem na to, że szybko można zdobyć duchową dojrzałość.  

B.Hawryłko

Ordu escort
Comments are closed.
[testimonial_rotator id=255]