Wizyta w Europejskim Centrum Muzyki w Lusławicach.

8 kwietnia 2016r. uczniowie kl I –III naszej szkoły pod opieką wychowawców odwiedzili Europejskie Centrum Muzyki im. Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach, gdzie odbył się spektakl biograficzny – bajka muzyczna ,,Penderecki przez dziurkę od klucza” autorstwa Renaty Żabickiej i Jadwigi Kani. W spektaklu wystąpiło 107 uczniów Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Dębicy oraz przedszkola   i szkoły Weldon. Do Lusławic na to muzyczne wydarzenie przyjechał sam mistrz Penderecki z żoną.

Spektakl składał się z 14 scen przedstawiających wybrane momenty i wydarzenia z życia kompozytora od chwili narodzin przez pierwsze sukcesy, po czasy współczesne aż po otwarcie Centrum Muzyki jego imienia w Lusławicach. Podczas spektaklu widz przeniósł się najpierw do Dębicy lat 30 i 40 – stych i zobaczył sceny z życia przyszłego kompozytora: spacery po lesie z dziadkiem Bergerem, który był dyrektorem banku w Dębicy, jego pierwsze kontakty z muzyką i instrumentami oraz obrazki  z życia miasta: handel na dębickim Rynku, Żydów sprzedających różne towary, tragiczne czasy II wojny światowej w Dębicy. W kolejnych scenach pokazana została Dębica z okresu powojennego, lat 50 i 60 i rozwój talentu muzycznego Krzysztofa Pendereckiego, jego wyjazd z Dębicy, podróże, poznanie nad Morzem Bałtyckim Elżbiety Soleckiej, która kilka lat później została jego żoną. Kolejne sceny ukazują rozwój kariery muzycznej kompozytora, jego podróże po świecie, zainteresowania, nadanie jego imienia planetoidzie, aż po budowę Europejskiego Centrum Muzyki w Lusławicach. Trwający ponad godzinę spektakl został nagrodzony gromkimi brawami. Wzruszenia nie krył sam Krzysztof Penderecki, który razem z żoną Elżbietą na scenie dziękował wszystkim małym artystom za piękne przedstawienie.
    Nasi uczniowie mieli okazję nie tylko poznać fakty z życia kompozytora, ale także obcować  z niezwykle różnorodną i fascynującą muzyką tego twórcy, oraz osobiście zobaczyć słynnego polskiego muzyka – Krzysztofa Pendereckiego.

{galeria}luslawice{/galeria}