+14 68 60 161

[email protected]

Biesiadki 58

32-864 Gnojnik

07:00 - 17:00 Poniedziałek - Piątek

123 456 789

[email protected]

Goldsmith Hall

New York, NY 90210

07:30 - 19:00

Monday to Friday

Wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych w PSP w Biesiadkach

     11 listopada 1918 r., po 123 latach zaborów, Polska stała się wolnym krajem. Z tej okazji  w naszej szkole odbył się koncert piosenki patriotycznej i żołnierskiej. Jednocząc się w przeżywaniu 96. rocznicy odzyskania przez Polskę Samorząd Uczniowski zaprosił całą społeczność szkolną do wspólnego śpiewania polskich pieśni i piosenek patriotycznych. Obecnie mamy okazję czcić Polskę radośnie. Przez te pieśni pragnęliśmy przywołać w naszej pamięci wszystkich bohaterów narodowych: od czasów najdawniejszych do współczesności, tych znanych z imienia i nazwiska i tych, których imion nie znamy. Przez to wspólnie śpiewanie chcieliśmy również  pokazać, że patriotyzm to nie jest starodawne pojęcie, które należy odłożyć do muzealnej gabloty. Patriotyzm to życiodajna siła pulsująca w głębi szlachetnych serc”. W słowach i nutach wyśpiewanych pieśni patriotycznych zaklęta jest opowieść o Ojczyźnie, o bohaterach, którzy oddali swe życie, abyśmy mogli żyć w wolnym kraju. Celem wspólnego śpiewania było przybliżenie najmłodszym uczniom naszej szkoły  historii kraju i ułatwienie jej zrozumienia.

{galeria}wspiewanie14{/galeria}

      Każda z wykonywanych podczas spotkania pieśni miała swoją historię, często bardzo ciekawą. Stworzona w konkretnym kontekście, żyła dalej własnym życiem. Każdą poprzedzał krótki komentarz, który był także krótkim opisem dziejów Polski. Pieśni patriotyczne powstały podczas wojen światowych, kiedy to Polsce zagrażało zniknięcie z map. W tekstach pieśni możemy wyczytać, jak bardzo dodawały otuchy i motywacji do walki z wrogiem. Powinniśmy pamiętać o tych wydarzeniach i z dumą je wyśpiewywać, ponieważ jest to  sposób na oddanie hołdu poległym i pokazanie, że jesteśmy patriotami.

    W programie zabrzmiały takie pieśni i piosenki patriotyczne jak:  „Mazurek Dąbrowskiego”, „Rota”, „O mój rozmarynie”,  „Pierwsza Kadrowa”, „Przybyli ułani pod okienko”, „Wojenko, wojenko”, „Myśmy są wojsko”, „Orlątko”, „My I Brygada”, „Rozkwitały pąki białych róż”. Na podsumowanie koncertu usłyszeliśmy pieśń „Żeby Polska była Polską”.

           Polacy powinni mieć w głowach te pieśni i śpiewać je spontanicznie przy różnych okazjach, a nie tylko być słuchaczami.

Samorząd Uczniowski

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

[testimonial_rotator id=255]