+14 68 60 161

[email protected]

Biesiadki 58

32-864 Gnojnik

07:00 - 17:00 Poniedziałek - Piątek

123 456 789

[email protected]

Goldsmith Hall

New York, NY 90210

07:30 - 19:00

Monday to Friday

Wycieczka do Krakowa w ramach przedsięwzięcia ,,Poznaj Polskę”.

Uczniowie klas I – III z naszej szkoły dnia 1 grudnia 2021r., uczestniczyli w wycieczce do Krakowa, która zorganizowana była w ramach przedsięwzięcia Ministra Edukacji i Nauki ,,Poznaj Polskę”. Jego celem jest uatrakcyjnienie procesu dydaktycznego. Dzięki środkom pozyskanym z programu młodzi ludzie mogą poznać istotne miejsca i wydarzenia związane z historią Polski, doświadczyć przeszłości i odkryć ją w ciekawy sposób.

Zwiedzanie z przewodnikiem rozpoczęliśmy od przejścia ,,jak dawni władcy” Traktem Królewskim, później zatrzymaliśmy się na krakowskim rynku i w Sukiennicach. Następnie uczniowie podziwiali piękne groby królewskie w Katedrze na Wawelu. Dużym przeżyciem było wejście na wieżę i zachwycanie się Dzwonem Zygmunta. Dotykając serca dzwonu, wszyscy pomyśleli życzenie J. Kolejnym punktem był Zamek Królewski na Wawelu, w którym uczniowie zobaczyli Reprezentacyjne Komnaty Królewskie. Nawiązują one do wyglądu wnętrz rezydencji królewskiej z w. XVI i początku XVII; obejmują wielkie sale – Poselską (z rzeźbionymi głowami w stropie) i Senatorską. Można tu zobaczyć słynną kolekcję arrasów króla Zygmunta Augusta, portrety królów, obrazy mistrzów włoskich i holenderskich od w. XV do XVII oraz renesansowe meble włoskie. Uczniowie mogli sobie wyobrazić jak wyglądało życie królów. Wrażenie na nich zrobił Szczerbiec, który można podziwiać w całej okazałości. Po obiedzie w restauracji ,,Pod Smoczą Jamą” udaliśmy się do Muzeum Żup Solnych w Wieliczce. Wnętrza Zamku Żupnego kryją nie tylko piękne komaty i urokliwe piwnice, ale są także miejscem wystaw czasowych i stałych, w tym zaliczanej do najcenniejszych na świecie kolekcji solniczek. Przewodnicy opowiedzieli naszym uczniom skąd wzięła się sól w Wieliczce, jak warzono i transportowano sól, do czego ją wykorzystywano, co można było za nią kupić w dawnych czasach. Kolekcja solniczek na prawdę robi wrażenie. Wystawa znajduje się w dwóch salach ekspozycyjnych i prezentuje światowej klasy naczynia przyprawowe, głównie solniczki. Obiekty pochodzą z najlepszych warsztatów złotniczych i wytwórni porcelany, obejmują przykłady sztuki złotniczej, ceramiki, szkła oraz innych materiałów takich jak kości, kamienie, masa perłowa. Z liczącej niemal tysiąc obiektów kolekcji na wystawach zaprezentowanych jest 330. Solniczki pochodzą z różnych kontynentów i krajów, prezentując style od gotyku przez barok, klasycyzm, secesję po art deco. Kolekcja zaliczana jest do najcenniejszych na świecie. Uczniowie wrócili pełni wrażeń i niezapomnianych przeżyć, z pełnym bagażem pamiątek.

K. Bukowiec

Comments are closed.