+14 68 60 161

[email protected]

Biesiadki 58

32-864 Gnojnik

07:00 - 17:00 Poniedziałek - Piątek

123 456 789

[email protected]

Goldsmith Hall

New York, NY 90210

07:30 - 19:00

Monday to Friday

Wyjazd do Holandii w ramach projektu Erasmus+

W ramach Projektu Rrasmus + “Macht mit” troje uczniów z klasy VIII uczestniczyło od 9 do 14 maja w warsztatach, które odbyły się w Holandii  w mieście Hoorn. Razem z kolegami i koleżankami z Niemiec,  Portugalii, Chorwacji oraz Holandii przeżyli 5 niezapomnianych dni. Uczestniczyli w warsztatach integracyjnych „Lodołamacz”, odbyli „rajd” po goszczącej ich szkole  Copernicus SG – obserwując   zajęcia, zwiedzając wszystkie najciekawsze miejsca przeznaczone do nauki, relaksu i odpoczynku. Ich przewodnikami byli Holenderscy uczniowie, którzy również gościli ich w swoich domach. Podczas pieszej wycieczki po XVII wiecznym mieście Hoorn przeszli główną ulicą Wielka Północna, Czerwonym Placem otoczonym licznymi monumentalnymi budynkami, Targiem Rybnym doszli do Wyspy Wschodniej otoczonej zatoką, na której zacumowanych było wiele jachtów. Kolejny dzień rozpoczął się w szkole od prezentacji – szkół partnerskich podczas, których można było zobaczyć jak wyglądają szkoły  ich nowych przyjaciół z różnych krajów. Następnie uczniowie pojechali do Agrocare plantacji pomidorów oraz interaktywnego muzeum plenerowego, w którym znajdowały się dawne domy rybaków i ich gospodarstwa. Uczestnicy zostali zapoznani z programem „To Good To Go„ dążącym do  świata  bez marnowania jedzenia.
Kolejnym miejscem, które zwiedzali był Amsterdam. Amsterdam – miasto rowerów, kanałów, muzeów, samochodów elektrycznych, serów i przepięknych kamienic. Po przepłynięciu promem na drugą stronę kanału przy głównej stacji, tuż obok dworca oczom ukazał  się   jeden z największych parkingów rowerowych. Czteropiętrowy budynek po brzegi wypełniony zaparkowanymi jednośladami.
Następnie przeszli na Płac Dam i Pałac Królewski -plac tętniący życiem niemal całą dobę. Idąc główna ulicą dotarli  do  Muzeum „Fashion for Good”, w którym poznali historię mody od 1700 roku do czasów obecnych. Na początku dowiedzieli się jak rozwijała się moda przez ostatnie 3 stulecia. Procesy produkcji tkanin ich rodzaje oraz barwienie. Ostatni etap zwiedzania był zaskoczeniem dla wszystkich – sukienka wykonana z materiału, który był wykonany z suszonych skórek pomarańczy oraz buty wykonane ze skórek z jabłek.
Kolejny dzień to wyjazd  do Bergen  leżącego nad Morzem Północnym. W tutejszym rezerwacie przyrody uczestnicy zapoznali się  fauną i florą, uczestniczyli w żywej  lekcji biologii na plaży oglądając i słuchając opowieści o rybach i skorupiakach samodzielnie wyłowionych z morza przy pomocy sieci.
Wieczorem kolacja pożegnalna  – grill. Rodzice uczniów, którzy gościli w swoich domach kolegów i koleżanki przygotowali pyszny poczęstunek. Na zakończenie każdy uczestnik otrzymał upominek. Każdy kolejny dzień pobytu w Holandii w ramach projektu dostarczył uczniom wielu wrażeń oraz możliwość rozwijania swoich  umiejętności językowych.

M.Hudyma

Comments are closed.