+14 68 60 161

[email protected]

Biesiadki 58

32-864 Gnojnik

07:00 - 17:00 Poniedziałek - Piątek

123 456 789

[email protected]

Goldsmith Hall

New York, NY 90210

07:30 - 19:00

Monday to Friday

WYJAZD NA ZIELONĄ SZKOŁĘ

,,Zielona Szkoła” 10 – 19 maja 2019 r.,

         Pierwszy raz w naszej szkole zorganizowano tygodniowy wyjazd na ,,Zieloną Szkołę” do miejscowości Sianożęty położonej nad Morzem Bałtyckim. Przygotowania do wyjazdu rozpoczęliśmy już w październiku od znalezienia ośrodka wypoczynkowego. Uczniowie cały rok szkolny gromadzili środki pieniężne potrzebne na wyjazd. Ośrodek Wypoczynkowy ,,Jantar” położony 150 metrów od morza, to miejsce docelowe naszego wyjazdu. Po spotkanych z rodzicami, z uczniami, zgromadzeniu odpowiedniej dokumentacji i przygotowaniu harmonogramu i planu wyjazdu nadszedł długo oczekiwany dzień 10 maja. Po pożegnaniu z rodzicami ok. godz. 21.00 wyjechaliśmy z Biesiadek w kierunku Sianożęt.                                                                    

            Podróż minęła spokojnie, uczniowie spali lub rozmawiali ze sobą. Ok. godz. 9.00 dotarliśmy na miejsce, powitano nas pysznym śniadaniem i mogliśmy rozgościć się w swoich pokojach. W słońcu, na ławeczkach przed ośrodkiem uczniowie zostali zapoznani z regulaminami ośrodka, wycieczek pieszych i autokarowych itd., Pogoda nam sprzyjała, więc nadszedł czas na ,,powitanie” z morzem. Większość uczniów nie była jeszcze nigdy nad morzem, więc ich zachwyt gdy zobaczyli nadmorski krajobraz był naprawdę imponujący. Pozostała część dnia minęła na spacerach brzegiem morza, budowaniem zamków z piasku i poznawaniu okolicy.  W niedzielę uczniowie mogli dłużej pospać, po śniadaniu wyruszyliśmy pieszo do kościoła w Ustroniu Morskim na mszę św. Po obiedzie czas spędziliśmy na plaży podziwiając nadmorski krajobraz oraz spędzając czas na terapii klimatycznej, zapewniając wszystkim wypoczynek w zdrowymklimacie wybrzeża, w strefie bezpośredniego oddziaływania jodu isoli. Wieczorem zorganizowano dyskotekę, podczas której, wszyscy bawili się wyśmienicie. Każdy następny dzień pobytu upłynął z inną atrakcją.  W poniedziałek odwiedziliśmy Zieleniewo, gdzie uczniowie zdobywali ,,Dziki Zachód”, korzystając tam z następujących atrakcji: kowbojska karuzela, przejażdżka na koniu, autodrom, labirynt, mechaniczny byk rodeo, przejażdżka bryczką, pokazy kaskaderskie, scenki westernowe, zwiedzanie mini zoo, wizyta w wiosce indiańskiej, zwiedzanie western city, beczka śmiechy, beczkowóz, przejażdżka autem terenowym. Po południu odbyły się zajęcia dydaktyczne oraz spacer deptakiem do Ustronia Morskiego.   We wtorek po śniadaniu, zajęciach dydaktycznych i pysznym obiedzie zwiedziliśmy latarnie morską w Gąskach. Na szczyt latarni prowadzą kręte, granitowe schody – aby się dostać na taras trzeba pokonać ich aż 190. Ze szczytu rozciąga się malowniczy widok na Morze Bałtyckie, dostrzec można stąd Sarbinowo, Chłopy, Mielno i Unieście. Latarnia jest usytuowana w centrum wsi, u podstawy wieży znajduje się dom latarnika, kramiki z jedzeniem i pamiątkami oraz ładnie zagospodarowany teren. Latarnia jest wpisana do rejestru zabytków.  Środa była dniem, w którym odwiedziliśmy Kołobrzeg. Odbył się rejs statkiem, niestety ze względu na wysokie fale na morzu, pływaliśmy tylko po porcie. Z panią przewodnik zwiedziliśmy miasto położone u ujścia rzeki Persęty. Widzieliśmy urokliwe molo,  pomnik Zaślubin Polski z Morzem, uzdrowiska, pomnik Tysiąclecia obok bazyliki konkatedralnej, latarnie morską, itp. Po południu odbyły się zajęcia dydaktyczne według planu, a wieczorem podziwialiśmy zachód słońca nad morzem, aż do ok 21.00.  Czwartek na Zielonej Szkole upłynął na całodniowej wycieczce do Trójmiasta. Najpierw było Akwarium w Gdyni, które prezentuje zwierzęta z ciepłych i chłodnych mórz oraz ciekawe gatunki słodkowodne z całego świata. Można też zapoznać się z faunę lokalną. Szczególną uwagę zwróciliśmy na ciekawie zaprezentowane, niezwykłe stworzenia wodne i świat przyrody ukryty pod taflą wody. Później udaliśmy się na statek muzeum ,,Dar Pomorza” czyli ,,Biała Fregata”, gdzie wysłuchaliśmy jego historii i zwiedziliśmy jego wnętrze. Pani przewodnik podczas podróży po Gdyni opowiedziała nam o tym ,,młodym mieście z morza i z marzeń”. Ze względu na padający deszcz, molo w Sopocie musieliśmy odwołać, ale za to zwiedziliśmy piękny Gdańsk. Jest to stolica województwa pomorskiego, centrum kulturalne, naukowe i gospodarcze oraz węzeł komunikacyjny północnej Polski, ośrodek gospodarki morskiej z dużym portem handlowym. Zobaczyliśmy: ulice Długą i Długi Targ tworzące Trakt Królewski, należą one do najpiękniejszych ulic Gdańska. Biegną prostopadle do Motławy od Złotej Bramy do Zielonej Bramy, Ratusz Głównego Miasta, Dwór Artusa, Złotą Kamienicę, Złotą Bramę, Żuraw i Bazylikę Mariacką oraz fontannę Neptuna. To tylko najważniejsze wyznaczniki tego urokliwego miasta, reszta została na kolejną ,,Zielona Szkołę”. Do ośrodka wróciliśmy bardzo późno, ale wrażenia były niezapomniane.  Kolejne dni naszego pobytu upłynęły na zajęciach dydaktycznych, zwiedzaniu Ustronia Morskiego ciuchcią, zakupie pamiątek dla najbliższych oraz spacerach plażą i brzegiem morza, jako pożegnanie z tym pięknym krajobrazem i widokami. Uczniowie sprawnie spakowali swoje walizki i ok. godz. 19 wyruszyliśmy w drogę powrotną do Biesiadek. Na miejscu byliśmy ok 8.00 rano.  

           Uczniowie wrócili pełni wrażeń, mnóstwem pamiątek i drobiazgów dla siebie, rodziny i kolegów, którzy zostali w szkole. Mamy nadzieje, że jeszcze kiedyś będziemy mogli wyruszyć na takie nietypowe ,,zielone zajęcia”. Serdecznie dziękujemy właścicielom Ośrodka Wypoczynkowego ,,Jantar” za wspaniałe przyjęcie, wyśmienite posiłki, pełną dyspozycyjność, fachową pomoc i opiekę.

                                                                                                        K. Anioł- Bukowiec

sivas mutlu son

Comments are closed.
[testimonial_rotator id=255]