+14 68 60 161

[email protected]

Biesiadki 58

32-864 Gnojnik

07:00 - 17:00 Poniedziałek - Piątek

123 456 789

[email protected]

Goldsmith Hall

New York, NY 90210

07:30 - 19:00

Monday to Friday

XV edycja Małopolskiego Projektu „Mieć Wyobraźnię Miłosierdzia”

W tym roku szkolnym po raz kolejny nasza szkoła przystąpiła  do XV edycji projektu „Mieć Wyobraźnię Miłosierdzia”, który jest odpowiedzią na przesłanie Ojca Świętego Jana Pawła II apelującego, byśmy „dawali świadectwo miłosierdzia” i nieśli pomoc ludziom potrzebującym. Projekt ma na celu rozbudzenie w młodzieży zainteresowania postacią Wielkiego Polaka,  jego nauką oraz zaszczepienia i utrwalenia wartości wychowawczych, które wynikają z nauczania i pontyfikatu Jana Pawła II. Nasze działania skupiliśmy wokół projektu o nazwie „ Z sercem otwartym dla każdego”. Realizuje go 20 wolontariuszy z klasy 7 i 8   wraz z całą społecznością Szkoły Podstawowej w Biesiadkach we współpracy z  instytucjami podejmującymi działalność charytatywną.  

W ramach realizacji planu projektu kontynuujemy współpracę z Fundacją Dzieci Etiopii Barkot wspierając materialnie trzech chłopców Tamru, Abrahama i Samuela. Chętni uczniowie dokonują drobnych wpłat na utrzymanie i edukację rówieśników z ubogich krajów. Przygotowana też została gazetka na temat adopcji na odległość z aktualnościami z życia chłopców objętych opieką, aby uświadomić naszym wychowankom w jakich warunkach żyją dzieci w Afryce.

W październiku wolontariusze objęli troską mogiły ludzi walczących o wolność   i niepodległość naszej Ojczyzny oraz nauczycieli spoczywających na parafialnym cmentarzu. Uczniowie pod opieką nauczycieli uporządkowali nagrobki, przygotowali stroiki, kwiaty i zapalili znicze  na Święto Zmarłych.  Pamiętali też o tym ważnym uczynku w okresie Świąt Bożego Narodzenia.

Zadbaliśmy także o bezpieczeństwo osób starszych z naszej miejscowości,  poruszających się po drogach w okresie jesienno – zimowym.  Przy kościele parafialnym została zorganizowana akcja ph. „Odblaski dla Seniora”, podczas której wolontariusze rozdawali opaski odblaskowe i ulotki informacyjne. Ponadto w miejscach często uczęszczanych rozwiesili samodzielnie wykonane plakaty zachęcające pieszych do korzystania z elementów odblaskowych.

rbt

W ramach Światowego Dnia Radości Życzliwości i Pozdrowień wolontariusze włączyli się aktywnie w akcję charytatywną na rzecz poszkodowanego w wypadku samochodowym Mikołaja z Rożnowa. Wykonane zostały Słoneczka Życzliwości, które rozprowadzane były wśród uczniów. W Dzień Życzliwości na przygotowanych Słoneczkach chętni  przesyłali sobie nawzajem pozdrowienia. Całkowity dochód z akcji został przekazany na rehabilitację chłopca.   

Po raz kolejny nasza szkoła zaangażowała się w kampanię charytatywną „Świąteczne Kartki Dobroczynne”, organizowaną przez Stowarzyszenie Sursum Corda w Nowym Sączu. Wolontariusze w ciągu kilku dni wyprzedali wszystkie kartki świąteczne, które trafiły do naszej szkoły w ramach akcji. Dzięki zebranym funduszom mogliśmy pomóc chorym i niepełnosprawnym dzieciom, podopiecznym Stowarzyszenia Sursum Corda.

 W okresie przedświątecznym nawiązaliśmy współpracę z Instruktorem Świetlicy Wiejskiej p. Renatą Musiał. Przeprowadziła ona warsztaty dla wolontariuszy, na których wykonane zostały piękne kartki na Boże Narodzenie. Materiały potrzebne do wykonania zgromadzili uczestnicy warsztatów, a pani instruktor podzieliła się swoją wiedzą, umiejętnościami wzbudzając kreatywność w naszych uczniach. Ponadto wolontariusze i chętni uczniowie przygotowali słodkie upominki  – paczuszki pierników, które wraz ze świątecznymi życzeniami zanieśli osobom samotnym, chorym z naszej parafii.    

W naszej szkole i przedszkolu przeprowadzony został konkurs plastyczny „Moja bombka bożonarodzeniowa”, na który uczniowie wykonali liczne ozdoby choinkowe,
a następnie przekazali je nieodpłatnie na akcję charytatywną. Wolontariusze wraz z opiekunami zorganizowali kiermasz świąteczny przy kościele parafialnym, na którym rozprowadzane były dziecięce wytwory. Akcja cieszyła się wielkim zainteresowaniem. Mieszkańcy pokazali wielkie serca i udowodnili, że potrafią dzielić się z osobami, które znalazły się w trudnej sytuacji życiowej. Dochód przeznaczony został na leczenie chorej parafianki – mamy naszych uczniów.

W tym roku, po raz kolejny, nasza szkoła przystąpiła do ogólnopolskiej akcji Szlachetna Paczka, organizowanej przez Stowarzyszenie Wiosna. Akcja polega na przekazywaniu bezpośredniej pomocy osobom potrzebującym i ich rodzinom. Objęliśmy opieką trzy rodziny, stając się tym samym darczyńcą w tej akcji charytatywnej. Do tworzenia Paczki dla wybranych przez nas rodzin zaprosiliśmy całą społeczność szkolną : uczniów, rodziców i nauczycieli.
W tym roku objęliśmy pomocą Rodzinę Pani Beaty, Radka i Basi. Zaangażowanie Rodziców, Dzieci i Pracowników szkoły przyniosło nieoczekiwane efekty – przygotowaliśmy paczki zawierające żywność, środki czystości, kosmetyki, oraz drobne prezenty. Wszystkie artykuły zostały podzielone przez wolontariuszy na poszczególne produkty, zapakowane i przekazane rodzinom. Wzruszenie udzieliło się wszystkim – obdarowanym , ale także i darczyńcom. Szlachetna Paczka to akcja, która pokazuje, że pięknie jest pomagać, ale wymaga to współpracy i zaangażowania. Oprócz artykułów materialnych, tak potrzebnych rodzinom, potrzebne jest też serce i czas, który poświęcamy innym.

Z powodu pandemii kolędnicy misyjni nie odwiedzili w tym roku domów mieszkańców naszej parafii.  Zgodnie z zaleceniem biskupa tarnowskiego Andrzeja Jeża spotkania organizowane były w kościołach. Kolędnicy misyjni po każdej Mszy św. prezentowali przygotowany program i kwestowali na dzieła misyjne naszej diecezji. W tym roku wolontariusze z Papieskich Dzieł Misyjnych Dzieci pomagali rówieśnikom z Azji Środkowej. Zebrane pieniądze zostaną też przeznaczone na projekty tarnowskich misjonarzy – m.in. edukację głuchoniemych w Kamerunie i pomoc dla dzieci z zespołem Downa w Kazachstanie. Ponadto mali kolędnicy już od ponad 20 lat wspierają szpital w Bagandou w Republice Środkowoafrykańskiej. Dzięki kolędnikom misyjnym dokonuje się ogrom dobra na rzecz dzieci na trzech kontynentach.

Comments are closed.