+14 68 60 161

[email protected]

Biesiadki 58

32-864 Gnojnik

07:00 - 17:00 Poniedziałek - Piątek

123 456 789

[email protected]

Goldsmith Hall

New York, NY 90210

07:30 - 19:00

Monday to Friday

Niezapomniana lekcja historii z Panią Prezydentową Karoliną Kaczorowską

      13 października br. z inicjatywy Dyrektora Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Biesiadkach Bożeny Doroty Pałka do szkoły przybyła z wizytą Pani Prezydentowa Karolina Kaczorowska wdowa po śp. Ryszardzie Kaczorowskim, ostatnim Prezydencie RP na Uchodźstwie, której towarzyszył Pan Gniewomir Rokosz – Kuczyński Dyrektor Generalny Instytutu Tradycji Rzeczypospolitej i Samorządu Terytorialnego. Społeczność szkolna i zaproszeni goście powitali Ich z wielkim szacunkiem i niewypowiedziana radością. W słowach powitalnych dyrektor szkoły dziękowała wyrażając ogromną wdzięczność za przyjęcie zaproszenia i zaszczycenie swoją obecnością społeczności szkolnej i lokalnej. 
To wiekopomna chwila – w roku, w którym przypada tyle ważnych rocznic związanych z historią naszej Ojczyzny: 100 lecie wybuchu I wojny światowej, 75 rocznica napaści Niemiec hitlerowskich i Armii Czerwonej na nasz kraj, 25 lecie Wolności spowodowały, iż naszym marzeniem było poznać świadka tamtych ważnych czasów i wydarzeń – mówiła w swoim przemówieniu dyrektor szkoły. O tych ludziach nigdy nie wolno zapominać. Ich życie i praca świadczą o wielkim heroizmie i patriotyzmie. 
           Taką osobą jest właśnie Pani Karolina Kaczorowska, której spokojne dzieciństwo przerwane zostało
wybuchem II wojny światowej. Rodzina Mariampolskich podzieliła los wielu Polaków mieszkających na Wschodzie i została zesłana na Syberię. Następnie przemierzyła trudny szlak przez Buzułuk i Kirgizję do Persji. Dopiero w Ugandzie los odmienił się na lepsze i spełniło się jej marzenie z dzieciństwa – wstąpiła do harcerstwa, gdzie integrowano młodzież wokół tradycji polskich oraz uczono zasad współpracy i współżycia
a także formowano
w duchu patriotyzmu, któremu pozostała wierna na zawsze. 

         Pani Karolina Kaczorowska jest reprezentantką pokolenia, które marzyło o wolnej Polsce, a potem cieszyło się z odzyskania przez nasz kraj niepodległości. Jej wspomnienia odzwierciedlały nie tylko osobiste doświadczenia, ale informowały odbiorców, jak w młodości kształtowały się postawy Rodaków pozbawionych możliwości życia w Polsce.Nasza Bohaterka wspomnień, mimo wielu ciężkich doświadczeń pozostała osobą serdeczną, radosną, pełną optymizmu i pogody ducha, niezłomną kobietą i wielką patriotką. 
         Podczas prezentacji programu artystycznego przez młodzież szkolną wzruszała się nie kryjąc łez. Razem z chórem śpiewała słowa piosenki „Żeby Polska, żeby Polska, żeby Polska była Polską”. Po zakończeniu programu zwróciła się z wielką prośbą o nagranie filmu z przedstawienia i przesłanie go do Londynu. Tam w polskiej szkole, którą prowadzi córka Pani Prezydentowej z okazji zbliżającego się Święta Odzyskania Niepodległości przez Polskę zostanie przedstawiony polskiemu środowisku. Miłym zaskoczeniem był wyrecytowany przez najmłodszych wiersz Władysława Bełzy „Katechizm dziecka polskiego”. Wtedy słowa uznania Pani Prezydentowa skierowała do rodziców i nauczycieli, którzy kształcą i wychowują swoje dzieci w duchu prawdy, miłości do drugiego człowieka i w umiłowaniu Ojczyzny. „To największy kapitał – tego Wam nikt nie odbierze” – mówiła wzruszona. W kronice szkolnej napisała „Dziękuję i cieszę się, że mogłam z Wami dziś być”. Społeczność szkolna podarowała Pani Prezydentowej książkę „Biesiadki dawniej i dziś” oraz nowo wydany album „Gnojnik na starej fotografii” autorstwa pana Tadeusza Kowalczyka z wpisem od autora. 
          Choć Anglia stała się dla Pani Karoliny drugim domem, to Polska pozostała zawsze na pierwszym miejscu.Każdy wolny czas zarezerwowany jest dla Polski, dla Warszawy, poświęcony podróżom po kraju.
I w duchu zawsze
powtarza te słowa jak mantrę: „To zawsze będzie mój dom, moja Ojczyzna, moja Polska”. 

         Cieszymy się niezmiernie, że mogliśmy poznać Panią Prezydentową osobiście. To dla nas wielki zaszczyt. Na zakończenie zwróciła się do pani dyrektor mówiąc: „Chciałabym tu jeszcze raz się z Wami spotkać”. Pani Prezydentowo – już dziś zapraszamy i czekamy z niecierpliwością. Takich gości się nie zapomina. Tę lekcję historii zapamięta każdy z nas do końca życia. Wielu z nas danym było pierwszy raz spotkać się osobiście z Panią Karoliną Kaczorowską. 

{galeria}kaczorowska{/galeria}

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

[testimonial_rotator id=255]