„Spragnieni wody”

Niedobór wody to jeden z największych problemów XXI wieku. Boryka się z nim wiele krajów, nie tylko w Afryce i Azji. Dotyka on równie mocno mieszkańców Australii i wielu państw naszego kontynentu, a zwłaszcza kraje Europy Wschodniej i byłego Związku Radzieckiego. Nierównomierny rozkład zasobów wodnych świata sprawia, że 60% ludności Ziemi cierpi niedostatek z powodu braku wody.  Rezerwy słodkiej wody stanowią zaledwie 2,5% całej ilości wody na świecie, przy czym zaledwie połowa z tego jest zdatna do picia. W związku z tym prawie miliard ludzi nie ma dostępu do czystej wody pitnej. Jednocześnie szacuje się, że do 2050 roku jedna czwarta ludzi będzie żyła w krajach dotkniętych chronicznym lub powtarzającym się niedoborem wody. Aby uwrażliwić młodzież i dzieci na cierpienia mieszkańców Afryki i innych kontynentów, gdzie brak dostępu do wody pitnej jest codziennością, przygotowana została gazetka ścienna, której myślą przewodnią jest hasło „Spragnieni wody – o krajach, w których brakuje wody”. Przedstawia ona poruszające fotografie osób będących w trudnych sytuacjach, których przyczyną jest niedostatek wody. Zamieszczone też zostały podstawowe informacje na temat niedoborów wody na świecie. Wykonanie tej gazetki jest realizacją zadania proekologicznego w ramach projektu Erasmus+ i  ma również na celu uświadomienie jak ważna jest woda w życiu człowieka oraz zachęcenie naszych uczniów do oszczędzania jej na co dzień.