Szkolenie w ramach projektu POWER: “ Makerspaces for schools”

Realizując kolejne szkolenie w ramach projektu POWER: “Mobilność, działanie, rozwój dniach 15-19.08.2022 wzięłam udział w kursie” Makerspaces for schools” w Cercavelos w Portugalii.

Jego celem było poznanie idei tworzenia przestrzeni sprzyjających rozwojowi zainteresowań i pasji w szkołach. Miejsca te odpowiednio wyposażone stają się swoistymi laboratoriami przyszłości skupiając nie tylko uczniów i nauczycieli, ale również inne osoby z lokalnego środowiska.

Kolejne dni kursu poświęcone były zapoznaniu z programami graficznymi oraz aplikacjami do przygotowania modeli do druku 3D oraz wycinarek laserowych. Podczas zajęć mogliśmy opracować własne projekty materiałów gotowych do użycia podczas zajęć z uczniami, jak również nauczyć się podstaw programowania. Zajęcia były doskonałą inspiracją do planowania lekcji z wykorzystaniem bezpłatnych programów: Scratch, Incscape oraz Tinkercad i z pewnością zdobytą wiedzę będę mogła wykorzystać w pracy projektując ciekawe materiały edukacyjne

Dzięki temu, że w kursie brali również udział nauczyciele ze szkół w Hiszpanii i Litwy mieliśmy możliwość poznać systemy edukacyjne tych krajów oraz zaprezentować własne doświadczenia. Szkolenia zagraniczne nauczycieli są ważnym wydarzeniem, ponieważ umożliwiają nie tylko rozwój zawodowy, podniesienie kompetencji językowych ale również interkulturowych.

B. Legutko