Działalność SKO

PROGRAM DZIAŁAŃ  SZKOLNEJ KASY OSZCZĘDNOŚCI

PUBLICZNEJ SZKOŁY PODSTAWOWEJW BIESIADKACH

1. OGÓLNE ZAŁOŻENIA

Szkolna Kasa Oszczędności działa w naszej szkole już od dawna. Członkami SKO są uczniowie. Ich interesy wobec Banku reprezentuje nauczyciele  – opiekunowie  SKO. Opiekunami SKO w naszej szkole są Bogusława Hawryłko i Kinga Anioł Bukowiec. Szkolne SKO działa pod patronatem Banku PKO BP  w Brzesku. Tam przekazujemy zaoszczędzone pieniądze. Mamy w nim, jako szkoła oprocentowane konto, na które zbiorczo wpłacane są oszczędności uczniów – członków SKO. Indywidualne wpłaty rejestrowane są w książeczce, której właścicielem jest uczeń oraz od nowego roku szkolnego 2012/13 na elektronicznych książeczkach. Bank zawsze pamięta o naszych małych podopiecznych i obdarowuje ich w nagrodę za systematyczne oszczędzanie miłymi upominkami, które są wręczane najlepiej oszczędzającym oraz zwycięzcom w konkursach, quizach i turniejach.

Co roku nasza szkoła bierze udział w konkursie “Dziś oszczędzam w SKO – jutro w PKO” organizowanym przez PKO BP. Celem konkursu jest wyrobienie u dzieci nawyku świadomego oszczędzania, przygotowania do korzystania z usług banku. Podczas konkursu uczniowie wraz z nauczycielami organizują liczne akcje propagujące oszczędzanie. Cała działalność SKO opisywana jest co roku w Kronice SKO.  O korzyściach płynących z umiejętności oszczędzania nie trzeba nikogo przekonywać. Wiemy też, że nie jest to łatwa sztuka. Uczą się jej, więc w naszej szkole dzieci od najmłodszych lat. Zaoszczędzone, mniejsze bądź większe pieniądze zamiast na chipsy czy słodycze mogą wpłacić na konto SKO.

1. CELE   DZIAŁALNOŚCI SKO
  • Propagowanie idei oszczędzania wśród uczniów naszej szkoły.
  • Kształtowanie wśród uczniów nawyku- systematycznego oszczędzania,
  • Kształtowanie racjonalnego gospodarowania posiadanymi środkami finansowymi,
  • Kształtowanie nawyku celowego wydatkowania zaoszczędzonych pieniędzy,
  • Popularyzacja wiedzy o działalności banku / PKO BP – oddział w Brzesku
  • Przyzwyczajanie do korzystania z usług bankowych,
  • Pozyskiwanie uczniów jako potencjalnych klientów,
  • Rozwijanie wrażliwości estetycznej,
  • Podejmowanie inicjatyw zmierzających do ochrony środowiska naturalnego
  • Kształtowanie umiejętności szanowania pieniądza.
  1. FORMY PRACY
  • Wydawanie książeczek SKO i prowadzenie ewidencji.
  • Dokonywanie wpłat i wypłat na książeczki SKO
  • Prowadzenie bankowości elektronicznej
  • Organizowanie i przeprowadzanie konkursów, quizów   i turniejów.
  • Organizowanie i przeprowadzanie zbiórek surowców wtórnych.
  • Redagowanie tekstów własnych.
  • Wykonywanie zestawień.
  1. PLANOWANE OSIĄGNIĘCIA  UCZNIÓW

Uczeń:

• zdobywa wiedzę o bankowości
  • uczy się przedsiębiorczości
  • bierze udział w konkursach, quizach, turniejach
  • uczy się rozsądnie zarządzać swoimi oszczędnościami
  • uczeń zna regulamin i zasady działania SKO w naszej szkole
  • uczeń wie, gdzie trafiają jego pieniądze po wpłaceniu ich na książeczkę SKO.