Lekcja historii

W dniu 4 lutego w naszej szkole wystąpiła Grupa Artystyczna “Rekonstrukto” z pokazem historycznym “Ku Niepodległej”. Była to opowieść o tym, jak bohaterowie walczyli o wolność, honor i ojczyznę. To lekcja historii, upamiętniająca dążenia niepodległościowe. Prowadzący przypomnieli ważne wydarzenia z historii Polski: Powstanie Kościuszkowskie, okres Księstwa Warszawskiego, Powstanie Listopadowe, Powstanie Styczniowe, I Wojnę Światową, sytuację pod zaborami.  Uczniowie zobaczyli stroje charakterystyczne dla danej epoki oraz dowiedzieli się jakimi cechami musieli odznaczać się  polscy patrioci walczący o wolność ojczyzny. Prowadzący przedstawili postać wielkiego Polaka tamtych czasów- marszałka Józefa Piłsudskiego. Nie brakowało także atrakcji – była walka szablami, opatrywanie rannego, oglądanie broni i przymierzanie czapek. Na pewno uczniowie świetnie się bawili, a przy okazji poznali historię Polski z jakże trudnych dla naszego kraju czasów, kiedy nasi rodacy walczyli o niepodległość.

B.Hawryłko